Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimleri

Başlangıç eğitimlerinde Okulumuz uçuş ekipmanları kullanılmaktadır. Kursiyerler eğitim kıyafetleri mevsime uygun şekilde tedarik ederler. 6 saat teorik ders ardından 6 günlük yer eğitimleri şeklinde sürer. Minimum 50 mt lik tepelerden 10 sorti ve 5 adet irtifa uçuşu ile başlangıç eğitimi tamamlanır. 2 eğitmen tarafından verilir.

Teorik Eğitim

a. Giriş ve Tarihçe

b. Yamaçparaşütünün Yapısı ve Kısımları   

c. Aerodinamik   

d. Uçuş Tekniği   

e. Meteoroloji   

f.  Acil Durumlar   

g. Hava Trafik Kuralları

Yer Eğitimi

a. Düz Kalkış Çalışması

b. Yerde Kanat Hakimiyeti

Uçuş Eğitimi (10 Uçuş+2 irtifa uçuşu)

a. Kalkış

b. Uçuş, Dönüşler

c. İniş

İleri Seviye Eğitimler

Kulüp pilotluğu eğitimi;

Başlangıç eğitimlerini başarı ile bitirmiş yp pilot adayları uçuş malzemelerini temin etmelerinin ardından Kulüp pilotluğu eğitimlerine devam ederler.

Kulüp pilotluğu eğitimleri minimum 5 gün sürer.Kursiyerler kendi uçuş malzemeleri ile eğitime katılırlar.Eğitim 2 eğitmen ile verilir.

Ters kalkış yer çalışması (Kiting)

Kursiyerler malzemeleriyle tanışma ve kanat hakimiyet becerilerini geliştirirler.

Yelken Uçuşu (Soaring)

Sırt hattı boyunca dinamik kaldırıcı rüzgarıyla yelken bandında tutunmayı ve hava trafik kuralları becerilerini geliştirirler.

Top Landing (Kalkış Pistine İniş)

Yelken uçuşu sonrası kalkış pistine inişte,Trafik kuralları,pist güvenliği ve yeteri miktarda ağırlık kaydırma ve fren uygulamaları ile top landing becerilerini geliştirirler.

SİV Eğitimleri

3 maddedeki görevleri başarıyla uygulayan pilotlar eğitmenlerin değerlendirmesi sonucunda SİV (Stabil olmayan şartlarda uçuş teknikleri eğitimi)ne devam ederler.SIV Eğitimi sonunda başarı gösteren pilotlar Termik ve mesafe uçuş eğitimlerine devam edebilirler.

Paramotor Eğitimi

Paramotor eğitimleri,deneyimli pilot seviyesinde pilotlara toplam 2 günde, yeni başlayacaklar için başlangıç eğitimi ile birlikte toplam 10 gün sürecek eğitimler ile verilir. Eğitim aşamaları;

Paramotor Ders İçeriği

1.Paramotor tanımı ,mekanik ve teorik bilgiler.(2saat)

2.Motor pervane etkileri (simüle edilerek)Kanatsız yer çalışması

3.Ters ve düz kalkış teknikleri.(Motor stop halde yer çalışması)

4.Trim kullanımı,seyrüsefer,hava trafik,termik giriş çıkışları,irtifa alma ve alçalma,kulak kapama,son yaklaşma,sıfır rüzgarda kalkış ve iniş taknikleri.

5.Pervane etkisinden kaynaklı hatçizgisi kaymalarını tolere etme,

6.Yakıt ekonomisi,uçuş palanlaması.

7.Motor bakım.